Bitki Çaylarının Faydaları, En Güzel Bitki Çayı Tarifleri

 Kategori: Haberler

Bitki çayı çeşitleri, yılın farklı dönemlerinde sıkça tüketilse de sağlıklı formülleri nedeniyle kış aylarında ayrı bir öneme sahip olur. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen bu bitkilerin şifalı içerikleri, özellikle kış mevsiminde bazı bitki çayı türlerinin ön plana çıkmasını sağlar. İşte birbirinden kolay ve faydalı bitki çayı tarifleri…

En Sevilen Bitki Çaylarından Biri: Adaçayı

Kendine has ferahlatıcı kokusu ve kolay içimli yapısı sayesinde ülkemizde en çok tüketilen ve kolayca bulunabilen bitki çayı türlerinden biri olan adaçayı, vücudunuzu enfeksiyonlardan korur, sindirim sistemi problemlerini hafifletir, hafızayı güçlendirir ve saç tellerine bakım yapar. Pratik bir şekilde hazırlanabilen adaçayının yapraklarını 5 ile 10 dakika arası kaynatıp süzerek içmeniz yeterli. Dilerseniz saçlarınız için saç maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

Kış Aylarının Şifa Kaynağı: Ihlamur

Kış mevsiminde sıklıkla karşılaşılan soğuk algınlığı, öksürük ve balgam gibi sağlık problemleri için her zaman ilk önerilen bitki çayı olma özelliğini taşıyan ıhlamur, yumuşak kokusuyla dahi şifalı bir atmosfer yaratmayı başarır. Ihlamur çayını hazırlamak için çiçeklerini 15 dakika boyunca kaynatıp süzmeniz yeterli. Ihlamur çayının etkisini ve lezzetini artırmak için dilerseniz içine limon dilimleri de ekleyebilirsiniz.

Ekşiliğiyle Birlikte Etkileri de Artan Bir Klasik: Kuşburnu

Yalnızca kış aylarında değil her mevsim sıklıkla tüketilen hoş kokulu ve içimli kuşburnu, aynı zamanda birçok rahatsızlığa karşı da etkili bir bitki çayıdır. Tam anlamıyla bir C vitamini deposu olan kuşburnu, kanı sulandırmak, böbrek taşı düşürmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi oldukça önemli etkiler içerir. Hazırlamak içinse meyvelerini yaklaşık 10-15 dakika kaynatıp süzmek yeterlidir. Yemeklerden yaklaşık yarım saat sonra tüketilmesi önerilir.

Sakinleştirici Etkisiyle Rahatlatan Bitki Çayı: Melisa

Vücudun ter atmasını kolaylaştıran melisa çayı, böylece boğaz ağrısı, grip, soğuk algınlığı, nezle gibi kışın sıkça görülen rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hafif kokulu bir yapıya sahip olan bu çay, aynı zamanda rahatlatıcı ve uyku getiren etkisinden dolayı da tercih edilir. Limon ve balla karıştırılarak tüketildiğinde tam anlamıyla bir şifa kaynağına dönüşen melisa çayını, özellikle tiroit rahatsızlığıyla ilgili bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli tüketmelisiniz.

Çok Yönlü Faydalarıyla Her Derde Deva: Rezene

Ateş düşürücü etkisinin yanı sıra hazımsızlık problemlerine de iyi gelen rezene, yağ yakmayı hızlandıran ve rahatlatıcı içeriği nedeniyle de tercih edilir. Pek çok rahatsızlığa karşı olumlu bir etkiye sahip olan bu bitki çayının tohumları, yaklaşık 10-15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek içilebilir. Kokusu dereotunu andıran bu çayı, dilerseniz süzmeden tohumlarıyla birlikte de tüketebilirsiniz.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram