Baharatlar Nasıl Saklanır?

 Kategori: Haberler

Lezzetli yemeklerin olmazsa olmazı baharatların tazeliğini koruyabilmesi ve sevdiğimiz yemekleri şenlendirmesi için en doğru şekilde korunması gerekiyor. İşte, rengarenk baharatların ömrünü artırmak için kullanabileceğiniz baharat saklama yöntemleri…

 

Son Kullanma Tarihlerine Dikkat Edin
Paketlenmiş baharatları satın almadan önce üzerinde aromalarını ve tazeliklerini koruyabildikleri son tarihin bulunduğu Son Kullanma Tarihi bilgisine dikkat etmelisiniz. Tuz, karabiber, nane ve kekik gibi genellikle sık kullanılan baharatlar, çok çabuk tüketildiği için son kullanma tarihi konusunda her zaman endişe etmeniz gerekmez. Ancak nispeten daha az kullandığınız baharatların son kullanma tarihinden emin olmalısınız. Açık baharat almayı tercih edenlerdenseniz, aldığınız baharatı saklayacağınız kavanozun üzerine aldığınız tarihi yazmayı unutmayın. Bu sayede baharatın tazeliğini takip edebilirsiniz.

 

Baharat Saklama Koşulları Çok Önemli

Baharatları cam kavanozlara koyabilirsiniz. Ancak bu cam kavanozların nerede muhafaza edildiği, baharatın uzun süre tazeliğini koruyabilmesi çok önemli. Bunun sebebi, baharatların da tıpkı bitkiler gibi ısı ve neme karşı farklı dayanıklılıklarının olması. Çoğu baharat, ısı ve neme maruz kaldığında tadını kaybeder ve kısa sürede bozulur. Bu nedenle baharatlarınızı sıcak ve kapalı ortamlara koymamalısınız.

Baharatların saklanması için 21 derece idealdir. Sıcak hava ve nem küflenmeye neden olacağından baharatların saklanması için en uygun yerin buzdolapları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ancak eğer evinizde yiyeceklerinizi sakladığınız bir kileriniz varsa ya da baharatlarınızı sakladığınız özel bir bölme varsa bu alanların sıcaklığını bir oda termometresi yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Kilerinizde sakladığınız baharatları hava almayan ve ışık geçirmeyen kaplara koyarsanız baharatlarınızın ömrünü artırabilirsiniz. Bunun için size kehribar rengindeki cam kavanozlar yardımcı olabilir.

 

Baharatlarınızın Raf Ömrünü Takip Edin

Baharatların tazeliğini koruyabilmesi için doğru koşullarda saklanması şart. Ancak en iyi koşullarda saklansa bile, her baharatın raf ömrü birbirinden farklıdır. Peki, özenle sakladığınız baharatlarınızın raf ömrünü nasıl takip edebilirsiniz?

  • Baharatlarınızı ara sıra kontrol edin. Rengi solan, tadında tuhaflık olan baharatlarınıza veda edin.
  • Baharatların bitkisine göre raf ömürlerinin değiştiğini unutmayın. Örneğin; kesilmiş veya toz haline getirilmiş baharatlar, diğer baharatlara göre daha hızlı aroma kaybederken köklü bitkilerden elde edilen baharatlar 3 yıla kadar dayanabilir.

Baharatlarınızın raf ömrünü uzatmak ve uzun süre taze bir şekilde saklayabilmek için etkili bir diğer yöntem de baharatları derin dondurucuda saklamak. Diyelim ki rengarenk baharatların harika görüntüsüne kapılıp ihtiyacınız olandan daha fazla baharat satın aldınız. Hemen birkaç buzdolabı poşetine baharatlarınızı koyup derin dondurucunuza koyabilir, ihtiyacınız olduğunda çıkarıp en taze, en aromatik haliyle yemeklerinizi hareketlendirebilirsiniz.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram