Bahar Sebzeleriyle Neler Yapılır?

 Kategori: Haberler

Bahar aylarına lezzet katan üç sebze; enginar, kuşkonmaz ve bakla… Peki, her biri kendine has aromalarıyla tanınan bu üç bahar sebzesiyle neler yapılabilir? İşte, bizim önerilerimiz:

 

Enginarla neler yapılır?

Karaciğer dostu olmasıyla ve lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini desteklemesiyle bilinen enginarı tüketmenin pek çok yolu var. Bunlardan en güzeli enginar dolması yapmak. Ege mutfağının vazgeçilmez klasiği enginar dolması en sıra dışı ve leziz hali, yapraklarını temizlemeden yapılanı. Pirinçli harçla doldurulan yapraklı enginar dolması, hazırlaması biraz zahmetli olsa da mutlaka denenmeli. Temizlenmiş enginarın taze bezelye, küp küp doğranmış havuç ve patatesle doldurulduğu ya da pirinçli harçla doldurulan enginarı asma yaprağıyla sarılarak pişirildiği zeytinyağlı enginar dolması tarifleri de mevcut. Hepsinin ortak özelliği leziz olmaları. Dolma dışında haşlanmış enginarı pilavlara katabilir, vejetaryen pizzalarda ve salatalarda kullanabilirsiniz.

 

Kuşkonmazla neler yapılır?

Uzun boylu, ince yapılı kuşkonmaz, esasında çoğumuzun çok da alışık olduğu bir sebze değil. Ama bir şekilde tanışanlar kuşkonmazı genellikle çok seviyor. Üstelik antioksidan zengini kuşkonmaz sağlığa da bir hayli faydalı. Kuşkonmazı çiğ ya da pişmiş olarak tüketmek mümkün. Haşlayarak, buharda ya da fırında pişirilen kuşkonmaz, kırmızı etin ve balığın yanında harika bir garnitür oluyor. Haşlayarak pişirecekseniz 2-3 dakikanın üstüne çıkmamaya dikkat edin ve sonrasında mutlaka soğuk suda şoklayın.Kuşkonmaza en çok yakışan ise yumurta sarısı ve tereyağıyla hazırlanan Hollandez sos.

 

Taze bakla ile neler yapılır?

Nisan ayıyla birlikte manav ve pazar tezgahlarında bolca gördüğümüz baklanın en güzel hali zeytinyağlı bakla. Içine çok az şeker de katıldığında tadına doyum olmayan baklayı dereotuyla ya da sarımsaklı yoğurtla servis edebilirsiniz. Taze baklanın tat verdiği bir diğer klasik tarif fava. Normalde kuru iç baklayla yapılan favayı, bu sefer taze iç baklayla yapmayı deneyin. Canlı yeşil rengiyle iştah açan taze bakla favasının tadı da nefis, üzerinde dereotuyla servis edildiğinde sofranın gözdesi olması işten bile değil.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram