Ağustos Ayında Öne Çıkan Meyve ve Sebzeler

 Kategori: Haberler

Mevsimin son ayı olan Ağustos, yaza özgü sebze ve meyvelerin en olgun hal ulaştığı zamandır. Bu nedenle yazın en tatlı meyvelerini ve yoğun aromalı sebzelerini bu ayda buluruz. Tezgahlarda çeşitler artar ve besleyici yönleriyle öne çıkan birçok farklı gıda sofralarımıza girer. İşte size Ağustos boyunca bulabileceğiniz, uygun fiyatlara bolca tüketebileceğiniz sebze meyve tavsiyeleri…

Ağustos Ayı Meyveleri Nelerdir?

Ağustos yaz boyu olgunlaşan üzümlerin en çok tatlandığı zamandır. Yanında bir parça beyaz peynirle tam bir yaz şölenine dönüşen üzümün pembe ve mor renkli çeşitlerini bu ay içerisinde her yerde bulabilirsiniz. Yazın gelişinin habercisi yeşil erik, Ağustos’ta tahtını mürdüm eriğine bırakır. Daha iri ve tatlı olan mürdüm eriği iki farklı lezzetin mükemmel uyumunu içinde barındırır. Bu eriğin olgunlaşma süreci dalından koparıldıktan sonra sona erer. Fakat oda sıcaklığında bir kağıt torbaya koyarak eriklerinizin biraz daha yumuşayıp tatlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Şeftali, Ağustos ayında tüketilen bir başka özel meyvedir. Mis kokulusunu ve şekerli tadını daha fazla almak için onları tavada hafif pişirip tatlı niyetine yemeyi deneyebilirsiniz. Yaza vedanın en keyifli meyvesi kuşkusuz ki incirdir. Cennetten çıkma bu özel meyve, tazeliğini kısa süre koruduğundan Ağustos ayı boyunca hızlı bir şekilde tüketmenizi öneririz. İnciri daha sonraki aylarda yemek içinse Ağustos’un kızgın güneşi altında kurutarak saklayabilirsiniz. Vişne, kirazdan sonra çıkar ve çabucak bozulabilen narin bir meyvedir. Zengin aroması ile en keyifli şerbetlerin ve unutulmaz yaprak sarmaların aranan malzemesi olma özelliğini taşır.

Ağustos Ayı Sebzeleri Nelerdir?

Sonbahara adım adım yaklaşırken kabak çeşitleri çoğalmaya başlar. Ağustos ayı boyunca taze fasulye ve börülce bolca üretilir. Ayrıca bamya da Ağustos ayında ideal büyüklüğe ulaşır. Mısırlar da Ağustos ayında en iyi halleriyle tezgahları doldurur. Nefis sütlü mısırları dilerseniz közleyebilir, haşlayabilir ya da yemeklerde kullanmak için tane halinde ayırarak buzluğa atabilirsiniz.

Domates ve kapya biber de Ağustos’ta en kırmızı ve dolgun zamanını yaşar. Ayın son haftaları kış için salça, kahvaltılık sos ya da domates konservesi hazırlamanın tam zamanıdır. Ağustos, kış aylarında kullanmak için kendi baharatlarınızı yapmak için de en uygun aydır. Fesleğen, nane, biberiye, dereotu, maydanoz ve reyhan gibi baharatları değerlendirebilirsiniz. Demet halinde alıp iyice yıkadığınız taze yeşilliklerinizi ters çevirerek asarsanız birkaç gün içerisinde tüm kış kullanabileceğiniz hoş kokulu baharatlar elde edersiniz.

Öğünlerinizi birbirinden leziz meyve ve sebzelerle dolduracağınız bir ay dileriz, afiyet olsun!

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram