Hazır Tavuklu Buda Kasesi

 Kategori: Haberler, Tarifler

Buda kaseleri son yılların en önemli yeme-içme trendlerinden. Kolayca hazırlanmalarının yanı sıra sağlıklı olmaları buda kaselerini vazgeçilmez kıldı. İşte ta!da! usulü bir buda kasesi…

Buda kaselerinin en önemli özellikleri yeşillikler, fırınlanmış ya da çiğ sebzeler, baklagiller, tahıllar, kuruyemişler ve protein kaynakları gibi belli başlı besin kaynaklarını tek bir kasede harmanlaması. Ne kadar renkli, o kadar iyi!

 

Malzemeler

-1 kutu ta!da! Hazır Tavuk
-Bir su bardağı yeşil mercimek
-2 su bardağı semiz otu
-1 dal taze soğan
-1 yemek kaşığı kapari
-1 yemek kaşığı ayçekirdeği içi
-1 yemek kaşığı limon suyu
-1 yemek kaşığı zeytinyağı
-Tuz
-karabiber

Hazırlanışı

-Mercimeği yıkayın. Üç su bardağı suda yüksek ateşte kaynattıktan sonra 20 dakika kısık ateşte haşlayın. Mercimeğin cinsine göre bu süre kısalıp uzayabilir. Ezilmemesine dikkat edin.

-Taze soğanı ve semiz otunu yıkayın ve kurutun. Taze soğanı beyazlarıyla birlikte ince ince kıyın. Semiz otunun yapraklarını ellerinizle tek tek ayıklayın.

-Geniş bir kasede en alta mercimekleri koyun. Üzerine hazır tavuğu, taze soğanı, semiz oyunu, kapariyi düzgün bir şekilde dizin. En üste ayçiçeği içini serpiştirin.

-Bir kasede zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiberi iyice karıştırın. Kasenizin her yerine gelecek şekilde tüm sosu dökün, servis edin.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram