Zeytinyağı Rehberi

 Kategori: Haberler

Ölmez ağacın meyvesi zeytinin insanlığa bir armağanı niteliğinde olan zeytinyağının üretimi milattan önce 5800’lü yıllara kadar tarihleniyor. Peki bu, yıl aşırı meyve veren, zeytinleri ‘ağacı rahatsız etmeden’, sopayla vurarak değil tek tek elle toplanması gereken nazlı ağacın kıymetli ürünü nasıl seçilir?

 

Yemelik Zeytin, Yağlık Zeytin

Türkiye içinde bulunduğu coğrafi konum itibariyle farklı iklimlere sahip bir toprak alanında kurulu olduğundan farklı zeytin ve dolayısıyla da farklı zeytinyağı türlerinin üretimine elverişli bir ortam sağlıyor. Kuzey kesimlerde yetişen zeytinler ‘yemelik’ yani sofra zeytini olarak tanımlanırken, Marmara bölgesinin güneyinde kalan bölgelerde yetişen zeytinler ‘yağlık’ olarak betimleniyor. Bunun sebebi, daha az yağmur alan bölgelerdeki zeytin ağaçlarının suya ulaşabilmek için köklerini daha derine salmasından kaynaklanıyor, böylece meyvesinden elde edilen yağ da daha kaliteli oluyor.

 

Sızma ve Riviera

Sızma zeytinyağı her koşulda öncelikli tercih edilmesi gereken bir tür olmasına rağmen Türkiye’de riviera zeytinyağı üretimi de çok yaygın. En basit haliyle, Türk mutfağında riviera zeytinyağı daha ziyade sıcak yemekler için tercih ediliyor. Akdeniz mutfağını yücelten soğuk zeytinyağlılar ise her daim sızma zeytin yağı ile yapılıyor. Yüksek kaliteli soğuk sıkım sızma zeytinyağlar ise özellikle çiğ olarak tüketildiklerinde tüm lezzet potansiyellerini ortaya koyuyor.

 

Damakta Zeytinyağı

Zeytinyağı tıpkı şarapta olduğu gibi, kalitesini ayırt edebilmek için uzmanlık gerektiren bir ürün. Şarap sektöründe eksperlik Sommelier adını alan uzmanlardayken, konu zeytinyağı olunca sahneye oleologlar çıkıyor. İyi bir sızma zeytinyağında aranan özellikler damakta hafif burukluk, dilde ve boğazda hafif yakıcılık. Renk, koku ve aroma da yine kaliteyi yansıtan unsurlar arasında. Tattığınız zeytinyağı yetiştiği bölgedeki badem, çağla gibi komşu ağaçların kokularını barındırıyorsa işte o zaman kaliteli bir yağ ile karşı karşıyasınız.

 

İlaç Niyetine

Zeytinyağı üzerinde her daim kapsamlı araştırmalar yapılmış bir ürün, bazı segmentleri artık yiyecek olarak tüketilmenin ötesine geçip ‘ilaç’ kategorisinde satılmaya başlanmış durumda. Bu yüksek kaliteli zeytinyağlar tamamlayıcı ve destekleyici tıp pratiklerinde küçük miktarlarda içilecek şekilde tavsiye ediliyor. Kozmetik sektöründe de kendine yer bulan zeytinyağı, cilt ve saç bakımında doğal seçenekler arayanların birinci tercihi.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram